Hall of Fame - Course Records

The Hall of Fame is for member's of WGC who have achieved the fastest time of the day for any World Gym Challenge.com Gym X Training event they enter.

The times published stand for annual course records and are recognised by World Gym Challenge.com as official Gym X Training results.

World Gym Challenge - Ultimate Gym Athletes

The two fastest Male and Female Gym Athletes of the World Gym Challenge

Richard Vint - Tracy Davies

Tracy Davies - UK Female Ultimate Gym Athlete
Gym: Fitness First Clapham Junction  
Competing Level: Elite Fastest Challenge Time (mm:ss): 15:41
Region: London Country: United Kingdom
Year Of Birth: 1983  
Richard Vint - UK Male Ultimate Gym Athlete.
Gym: Fitness First Fleet  
Competing Level: Elite Fastest Challenge Time (mm:ss): 13:30
Region: Hampshire Country: United Kingdom
Year Of Birth: 1979
Winners of past events

 

2008 - 2014

 

Doug Harrison - Ultimate Gym Athlete 2014
Gym: Reebok Sports Club - Canary Wharf  
Competing Level: Elite Fastest Challenge Time (mm:ss): 14:40
Region: London Country: United Kingdom
Year Of Birth:  
The Canterbury Tales Gym Challenge Male - 2010
Name: Richard Vint  
Gym: Fitness First Fleet Fastest Challenge Time (mm:ss): 11:08
Competing level : Elite Country: United Kingdom
Year Of Birth: 1979
The Ultimate Gym Athlete - Female Advance Winner - 26th Sept
Name: Claire Boyce  
Gym: David Lloyd - Gidea Park Fastest Challenge Time (mm:ss): 16:59
Competing level: Adavanced Country: United Kingdom
Year Of Birth: 1979
The Marlow Gym Fitness Challenge - 18th July
Name: Richard Vint  
Gym: Fitness First Fleet Fastest Challenge Time (mm:ss): 14:26
Competing Level : Elite Country: United Kingdom
Year Of Birth: 1979
The Camberley Ice Breaker - Male -2010 - 7th Feb
Name: Richard Vint  
Gym: Fitness First Fleet Fastest Challenge Time (mm:ss): 14:08
Competing Level : Elite Country: United Kingdom
Year Of Birth: 1979
The Camberley Ice Breaker - Female - 2010 - 7th Feb
Name: Trudi Hawksworth  
Gym: LA Fitness Derby Fastest Challenge Time (mm:ss): 15:54
Region: Silver Country: United Kingdom
Year Of Birth: 1968  
Winners 2009
2009 Course Records
 
The Ultimate Gym Athlete 2009 - Male
Name: Steve Dowse Fastest Challenge Time (mm:ss): 14:42
Gym: Definition Lifestyle and Fitness Country: United Kingdom
Competing Level: Premier Region: Buckinghamshire
The Ultimate Gym Athlete - Female
Name: Penny B Fastest Challenge Time (mm:ss): 17:02
Gym: Gorton Fitness First Country: United Kingdom
Competing Level: Advanced Region: Manchester
The Royal Marines X Training Challenge
Name: Cpl. Chris Lord Fastest Challenge Time (mm:ss): 15:55
Competing Level: Premier Country: United Kingdom
Year Of Birth: 1981 Region: Devon
Gorton Grueller Male Open
Name: Ben Stoud Gym: H M Prison Service
Competing Level: Premier Fastest Challenge Time (mm:ss): 17:07
Region: Kent Country: United Kingdom
Gorton Grueller Female Open
Name: Kelly Friel Gym: The Hampshire (Esporta)
Competing Level : Silver Fastest Challenge Time (mm:ss): 20:47
Region: Hampshire Country: United Kingdom
 
Fitness X Luton Female Open
Name: Trudi Hawksworth Gym: LA Fitness Derby
Competing Level: Silver Fastest Challenge Time (mm:ss): 20:04
Region: Derbyshire Country: United Kingdom
Fitness X Luton Male Open
Name: Chris Lord Gym: Royal Marines
Competing Level: Premier Fastest Challenge Time (mm:ss): 16:10
Region: Dorset Country: United Kingdom
Year Of Birth: 1981
The Brighton X Training Challenge
Name: Chris Lord 'Lordy' Fastest Challenge Time (mm:ss):
Competing Level: Premier Country: United Kingdom 13:59
Region: Dorset Year Of Birth: 1981
 
The Gym Ironman (Mixed Event)
Name: Kirk Gibbons Gym: Derby College
Competing Level: Premier Fastest Challenge Time (mm:ss): 28:40
Region: Derbyshire Country:United Kingdom
 
The Gym Ironwoman (Mixed Event)
Name: Becky Nicholas Gym: Calso
Competing Level: Silver Fastest Challenge Time (mm:ss): 33:24
Region: Kent Country: United Kingdom
   
The Camberley Fitness First X Training Challenge Male Open Winner
Name: Jamie Spencer Gym: Coral Health and Fitness
Competing Level: Gold Fastest Challenge Time (mm:ss): 16:12
Region: West Sussex Country: United Kingdom
 
The Camberley Fitness First X Training Challenge Female Open Winner
Name: Cath Haines Gym:
Competing Level: Silver Fastest Challenge Time (mm:ss): 11:37
Region: Hampshire Country: United Kingdom
Year Of Birth: 1977
 
2008 Course Records
WGC - Hampshire - The Hampshire & Fire Xmas Cracker Male Open Winner
Name: Chris Lord (Lordy) Gym: The Royal Marines
Competing Level: Premier Fastest Challenge Time (mm:ss): 17:14
Region: Dorset Country: United Kingdom
Year Of Birth: 1981
WGC - The Hampshire & Fire Xmas Cracker Fastest Female WGC Member
Name: Sarah Deed Gym: Luton Fitness First
Competing Level: Fastest Challenge Time (mm:ss): 20:36
Region: Bedfordshire Country: United Kingdom
   
Ben Williams
WGC - The Hampshire & Fire Xmas Cracker Intermediate Male Winner
Name: Ben Williams Gym: The Hampshire
Competing Level: Silver Fastest Challenge Time (mm:ss): 12:21
Region: Hampshire Country: United Kingdom
 
WGC- The Hampshire & Fire Xmas Cracker Intermediate Female Winner
Name: Kelly Friel Gym: The Hampshire
Competing Level: Silver Fastest Challenge Time (mm:ss): 13:06
Region: Hampshire Country: United Kingdom
 
WGC - Kent - GymXTC ™ 2008 - Open Female Winner
Name: Sarah Green Gym: Fitness First Gorton
Competing Level: Advanced Fastest Challenge Time (mm:ss): 17:24
Region: Manchester Date: 21st September 2008
Year Of Birth: 1964
   
WGC -  Kent - GymXTC ™ 2008 - Open Male Winner
Name: Neil Cameron Gym: Witheld
Competing Level: Premier Fastest Challenge Time (mm:ss): 13:39
Region: Blackburn Date: 21st September2008
Year Of Birth: 1967
Category: Fire Fighter
The Royal Marines 'Commando Course'
Name: Chris Lord Gym: Lympstone Training Depot
Competing Level: Premier Fastest Challenge Time (mm:ss): 16:25
Region: Devon Date: 10th September 2008
Year Of Birth: 1981
Alex Woods
Name: Alex Woods Gym: Edinburgh University
Competing Level: Silver Fastest Challenge Time (mm:ss): 17:07
Region: Manchester Date: 9th August 2008
Year Of Birth: 1981
Penny Bunton - The Dale Destroyer - 2008 - Open Female Winner
Name: Penny Bunton Gym: Withheld
Competing Level: Silver Fastest Challenge Time (mm:ss): 20:00
Region: Manchester Date: 9th August
WGC - Manchester - The Dale Destroyer 2008 - Vets Male Winner
Name: Steve Regan Watts Gym: Withheld
Competing Level: Silver Fastest Challenge Time (mm:ss): 18: 40
Region: Manchester Date: 9th August
WGC - Manchester - The Dale Destroyer 2008 - Intermediate Male Winner
Name: Peter Abraham Gym: LA Fitness Sale
Competing Level: Silver Fastest Challenge Time (mm:ss): 13:25
Region: Manchester Date: 9th August 2008
WGC - Manchester - The Dale Destroyer 2008 - Intermediate Female Winner
Name: Kelly Friel Gym: The Hampshire
Competing Level: Silver Fastest Challenge Time (mm:ss): 13: 53
Region: Manchester Date: 9th August
WGC - Inverclyde - Superfit Male Open Winner
Name: Andy Lett Gym: Rochdale Fitness First
Competing Level: Premier Fastest Challenge Time (mm:ss): 14:15
Region: Manchester Date: 17 May 2008
WGC - Inverclyde - Superfit -Female Open Winner
Name: Catherine Garner Gym: Edinburgh University
Competing Level: Silver Fastest Challenge Time (mm:ss): 14:18
Region: Scotland Date: 17 May 2008
WGC - Luton - Fitness Xtreme 2008 - Male Open Winner
Name: Jason King Gym: David Lloyd Basildon
Competing Level: Premier Fastest Challenge Time (mm:ss): 17:38
Region: Bedfordshire Date: 26 April 2008
WGC - Luton - Fitness Xtreme 2008 - Female Open Winner
Name: Sarah Deed Gym:Fitness First Luton
Competing Level: Silver Fastest Challenge Time (mm:ss): 18:41
Region: Bedfordshire Date: 26 April 2008
WGC - Luton - Fitness Xtreme 2008 - Male Vet Winner
Name: Gary Nicholls Gym: Withheld
Competing Level: Silver Fastest Challenge Time (mm:ss): 21:19
Region: Bedfordshire Date: 26 April 2008
WGC - Luton - Fitness Xtreme 2008 - Male Intermediate Winner
Name: Lloyd Millichap Gym: Fitness First Camberley
Competing Level: Gold Fastest Challenge Time (mm:ss): 11:32
Region: Bedfordshire Date: 26 April 2008
WGC - Luton - Fitness Xtreme 2008 - Female Intermediate Winner
Name: Gemma Yates Gym:
Competing Level: Silver Fastest Challenge Time (mm:ss): 12:37
Region: Bedfordshire Date: 26th April 2008